Ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy

Strażacy OSP Sułkowice-Łęg

Działania ratownicze w których bierzemy udział bardzo często związane są z udzielaniem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Większość ćwiczeń strażackich w dużej mierze skupiona jest jednak nad np. taktyką działań gaśniczych, ratownictwem technicznym i ewakuacją poszkodowanych ze strefy niebezpiecznej.

Na kilka dni przed końcem roku nasi druhowie spotkali się w remizie by skupić się właśnie nad pierwszą pomocą. Przygotowane zostały różnego typu „scenki”, które wymagały wiedzy, zaangażowania oraz współpracy, a także kreatywnego myślenia. Warto podkreślić, iż nie każdy z naszych strażaków jest ratownikiem KPP, jednak posiada wiedze i umiejętności pozwalające na bezpośrednią współpracę z tymi ratownikami. Bardzo ważne są jednak wspólne ćwiczenia, aby doskonalić wzajemną współpracę.

Nasze ćwiczenia były wzbogacone o wiedzę i umiejętności strażaków Państwowej Straży Pożarnej będących funkcjonariuszami w różnych komendach w naszym kraju, a także ratownikami KPP spoza straży pożarnej. Trenowaliśmy, przyglądaliśmy się i omawialiśmy każde pozorowane zdarzenie, aby wskazać wszystkie sugestie, wyjaśnić trudne sytuacje i wskazać bardziej optymalne  i skuteczne rozwiązania pewnych działań.

Jakie sytuacje ćwiczyliśmy i analizowaliśmy? Ewakuacja z zadymionych pomieszczeń większej liczby poszkodowanych; udzielanie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanym z urazami brzucha, głowy, kończyn, rozległymi obrażeniami itp. Ze względu na specyfikę naszych działań skupiliśmy się także na ewakuacji poszkodowanych z różnych trudno dostępnych miejsc.

Już niebawem kolejne tego typu spotkania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s