Podsumowanie 2020r

Rok 2020 dobiegł końca, dlatego pragniemy przedstawić podsumowanie tego okresu. Znacząco różnił się od poprzednich lat, dlatego ciężko tutaj o dokładne porównania względem poprzednich lat.

Końcem lutego odbyło się w naszej jednostce walne zebranie sprawozdawcze, które niosło ze sobą podsumowanie 2019 roku. Wyróżniono tutaj kilku z naszych druhów oraz firmę Instalacje Elektryczne Fujawa, którzy szczególnie przyczynili się podczas remontu w naszej remizie. Podczas zebrania podjęto także uchwałę, mocą której Tomasz Żak oraz Wojciech Polak zostali Strażakami Honorowymi naszej OSP.

Kolejne miesiące naznaczone były obecnością korona-wirusa. Działalność naszej jednostki została ograniczona do niezbędnego minimum. Odwołane zostały imprezy okolicznościowe, rozgrywki sportowe czy nawet zawody sportowo-pożarnicze. Wszelkie spotkania i odprawy przeniesione zostały w sferę Internetu. Ćwiczenia mające na celu zwiększenie umiejętności strażaków skupiały się bardziej na wiedzy teoretycznej. Podczas działań jak również po ich zakończeniu stosowano surowy reżim sanitarny. Dzięki temu funkcjonowanie naszej jednostki w najistotniejszym aspekcie, tj. niesienia pomocy, nie zostało przerwane okresami kwarantanny. Podobnie jak okoliczne jednostki przemierzaliśmy ulicę wsi, aby przekazać mieszkańcom zalecenia związane z pandemią.

Wirus spowodował, że tradycyjna warta przy Grobie Pańskim podobnie jak obchody Dnia Strażaka zostały odwołane. Sytuacji takiej nie pamiętają nawet najstarsi z naszych strażaków, jednak troska o zdrowie i życie jest fundamentem naszej działalności, poddaliśmy się więc z pokorą wszystkim obostrzeniom. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i higienę dla ratowników podczas działań zainstalowano w pojeździe GCBA Volvo nowoczesny panel sanitarny. Pozwala on na zachowanie podstawowej higieny rąk i twarzy już w trakcie działań.

W połowie roku sytuacja epidemiczna nieznacznie poprawiła się. W tym okresie braliśmy udział w zabezpieczeniu najpopularniejszego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Przebieg tras zaplanowano min, przez Sułkowice, jednak nasze zasępy skierowano do Targanic Górnych, gdzie kolarze kilkukrotnie pokonywali wąskie, górskie podjazdy.

https://ospsulkowiceleg.wordpress.com/2020/08/07/tour-de-pologne-20/

Pomaganie leży w naturze każdego strażaka, szczególnie gdy o pomoc proszą nasi koledzy w fachu. Wspólnie z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą z naszej jednostki nagraliśmy krótki film z wyzwaniem, polegającym na wykonaniu 10 pompek oraz przelaniu symbolicznej kwoty na chore dzieci. Dzięki zaangażowaniu ogromnej liczby jednostek z całej Polski, a nawet z zza granicy, a także wielu firm udało się pomóc w leczeniu dzieci i dać im nadzieję na lepszą przyszłość.

Przyjemnym wspomnieniem można określić również zaszczyt jaki zgotowali nam koledzy z OSP Targanice Górne. Po długich staraniach pozyskali oni do swojej jednostki średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault D15. Podczas uroczystego przywitania pojazdu GCBA Volvo znalazło się w kolumnie prowadzącej pojazd do remizy. Radość naszych sąsiadów jest także naszą radością, szczególnie, że często prowadzimy wspólnie działania ratowniczo-gaśnicze.

W ciągu mijającego roku dzięki staraniom Zarządu oraz strażaków udało się pozyskać nowe wyposażenie do naszej jednostki. Do ważniejszych z pewnością można zaliczyć stojaki na ubrania specjalne, które zastąpiły zniszczone już drewniane szafki. Każdy ze strażaków biorących czynny udział w działaniach ratowniczych posiada indywidualne ubranie, począwszy od butów specjalnych aż po hełm. Dodatkowo nowe mocowania ułatwiają zachowanie czystości na garażu, oraz zajmują zdecydowanie mniej miejsca, które jest bardzo ważne podczas przygotowywania się do działań. Na dachu pojazdu GBCA Volvo zagościła nowa drabina trzy przęsłowa. Jej poprzedniczka, która swoją historię rozpoczęła na pojeździe GBA Star 244 niestety z przyczyn technicznych nie zmieściła się na nowym pojeździe. W trosce o strażaków rozpoczęto także wymianę umundurowania specjalnego. Zakupione zostały nowoczesne ubrania specjalne – w charakterystycznym piaskowym kolorze, a dzięki pozyskaniu dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zakupiono 12 sztuk hełmów Dragon HT 05 z fluorescencyjną powłoką. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zdarzeń drogowych oraz innych miejscowych zagrożeń zakupiono także rękawice do ratownictwa technicznego, które to sprawdzają się podczas działań nie związanych z pożarami.

W zakresie powiadamiania strażaków również poczyniono działania, których efektem jest system powiadamiania na miarę XXI wieku. W momencie otrzymania przez jednostkę zgłoszenia na telefon każdego z czynnych strażaków przychodzi informacja o alarmie. Zawiera ona min. podstawowy opis zdarzenia, jego lokalizację na mapie oraz pojazd który dysponowano. Każdy ze strażaków ma możliwość potwierdzenia bądź odrzucenia w zależności, czy przybędzie na wezwanie. Po otwarciu drzwi remizy uruchamiany jest wyświetlacz, zawierający min. Te dane które otrzymali strażacy, oraz listę osób potwierdzających udział. W pojeździe uruchomiona aplikacja prowadzi najkrótszą trasą do zdarzenia, wskazując najbliższe hydranty czy lokalizację innych pojazdów. Rozwiązanie takie w znacznym stopniu przyśpiesza i ułatwia organizację zastępu przed wyjazdem, w szczególności, gdy do zdarzeń dysponowana jest znaczna liczba zastępów.

Po zakończonym remoncie dyżurki zainstalowane zastały kamery monitorujące obiekt. W związku z niechlubnych zdarzeniami na terenie naszego kraju, gdzie łupem złodziei padały remizy OSP zdecydowano się na zwiększenie bezpieczeństwa mienia poprze zastosowanie monitoringu. Mamy nadzieję, że jego funkcjonowanie ograniczone będzie wyłącznie do prewencyjnego działania.

Podsumowując miniony rok nie można zapomnieć o najbardziej widocznej i rozpoznawalnej formie działalności, tj o zdarzeniach w których braliśmy udział. 2020 rok przyniósł 35 interwencji. Cieszymy się z tak małej liczby wyjazdów, ponieważ należy pamiętać, że każda z interwenci wynika z nieszczęścia drugiego człowieka. Nie sposób porównywać liczbę do wcześniejszych lat, gdzie liczba to oscylowała w okolicach 80-100 interwencji. Pomimo jednak niewielkiej liczby zdarzeń nie zawsze miały one zadawalające zakończenie. Nie obyło się bez wypadków ze skutkiem śmiertelnym, pożarów budynków mieszkalnych, zakładów pracy czy też znacznych szkodach na mieniu. Każda trudna interwencja zapada w pamięci strażaków biorących w niej udział, ponieważ należy pamiętać, że niezależnie OSP czy PSP, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Pozytywne jest jednak to, że żaden z naszych strażaków podczas działań nie doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu i zawsze było nam dane cało i zdrowo wrócić do remizy.

Na koniec pragniemy jeszcze raz gorąco podziękować za wsparcie okazane nam przez cały 2020rok. Każde miłe słowo czy gest zostają w naszej pamięci i utwierdzają w słuszności tego co robimy. Życzymy sobie oraz Państwu, by nowy rok 2021 był dla nas wszystkich spokojnym okresem, wolnym od nieszczęść i chorób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s